Najwyższa budowla Wiednia (50 metrów wyższa od Millennium Tower), znajduje się przy Donauturmstrasse 4 na terenie Donauparku - ogrodzie stworzonym w latach 1963-64, między Dunajem a Starym Dunajem, centrum Wiednia, Florisdorfem i Donaustadt. To stosunkowo "młoda" atrakcja turystyczna stolicy Austrii - ma dopiero 40 lat, ale za to 252 metry wysokości. W 1962 roku zaprojektował ją prof. Hannes Lintl. Architekt w 2001 roku został uhonorowany Austriackim Krzyżem Honoru za osiągnięcia w dziedzinie sztuki i nauki. Jego projektami są też wież telewizyjne w Bagdadzie (zniszczona podczas wojny), Montrealu i Dżakarcie. Budowa rozpoczęła się 12 października i trwała 18 miesięcy. W 1964 roku ówczesny prezydent Austrii Adolf Schärf oficjalnie uznał ją za otwartą.
Donauturm lub "Neue" ("Nowa") - jak teraz się na nią mówi - powstała z okazji Międzynarodowej Wystawy Ogrodów (Viennese International Horticultural Show). Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Eberhard Födisch Budowla znajduje się w gronie WFGT (World Federation Of Great Towers) obok japońskiej Tokyo Tower, chińskiej Oriental Pearl Tower czy kanadyjskiej CN Tower. Jest więc na 19 miejscu wśród najwyższych wież świata.
Wieża oferuje trzy punkty, z których można spojrzeć na panoramę Wiednia. Pierwszy - platforma widokowa - na wysokości 150 metrów. Turyści wjeżdżają na nią windą (trwa to zaledwie 35 sekund, w wagoniku jadącym 22 km/h mieści się czternastu pasażerów. W 1964 roku była to najszybsza winda w Europie) lub wybierają się pieszo po - według różnych źródeł - 775 stopniach schodów (w planach architektonicznych wymienione jest 779 schodków). W lecie z tego miejsca można też skoczyć na bungee co jest nowością na Donauturm. Dziesięć i dwadzieścia metrów wyżej znajdują się restauracje obrotowe, których goście przy smacznym posiłku "zwiedzają" Wiedeń wzrokowo - jeden obrót takiej restauracji trwa zazwyczaj około godziny. Turyści szczególnie cenią sobie widok zachodzącego nad Wienerwaldem słońca.
Na wieży znajdują się także anteny sieci telefonii komórkowej, prywatnych stacji radiowych nadających na falach UKF (jak Radio Arabella Wien, Radio Orange, Sunshine Radio czy Radio Stephansdom i kilka innych anten do komunikacji radiowej. Mimo, że jest podobna do wież telewizyjnych to nie jest wykorzystywana do transmitowania telewizji. Do tego wykorzystywana jest wieża w Kahlenberg.
W sąsiedztwie wieży można znaleźć sporo hoteli oferujących noclegi zmęczonym gościom Wiednia. Najlepiej wyszukać tanie nocleg w serwisie porównywarka hoteli. Strona ta umożliwia przeszukanie ponad 400 hoteli w Wiedniu.
Okoliczna baza turystyczna oferują sporą liczbę miejsc hotelowych, znakomite sąsiedztwo będzie miłym wspomnieniem takiego noclegu w Wiedniu. Hotele oferują dla swoich klientów atrakcyjne ceny noclegów i niepowtarzalny klimat oraz miejscową kuchnie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz